Otázky

Osobní mandala?

Myslím si, že každý z nás má svůj osobní vesmír. Vím, zni to trochu divně. Většinu viditelného světa sdílíme s ostatními.  A tak se nám zdá, že žijeme ve stejném světě.  Jenže do hlavy druhých nevidíme. A druzí nevidí do té naší. Tam, uvnitř hlavy máme každý svůj vesmír. Svůj kulatý svět.  A mandala ho symbolicky dokáže přenést na papír.

Proč kreslíš zrovna mandaly?

Mandala působí na člověka svou dokonalostí. Kruh uklidňuje. Barvy léčí, čísla ovlivňují. Celkově obrázek mandaly báječně harmonizuje tvou mysl – uzdravuje na těle i na duchu. A když se na svou mandalu podíváš blíž, zjistíš, že funguje i jako obranný štít.  Asi tě neuchrání před úderem dvouručního meče nějakého divokého  trolla,  ale před útokem negativní energie už funguje skvěle.

Proč to děláš? 

Člověk je tvůrčí bytost. Jenže na každou tvůrčí činnost se člověk musí trochu zklidnit. Vypnout z každodenního stresu.    Podíváš se na svou mandalu, stačí pár minut. Přijdeš na jiné myšlenky a otevře se tvoje tvůrčí osobnost. A ne každý má zrovna čas několik hodin vybarvovat svoji mandalu. A proto to dělám. Pro druhé. A taky  i pro sebe. Baví mě to.  A od druhých dostávám fantastické inspirace.Protože jsme každý jiný a každého naplňuje jiná tvůrčí činnost. Někomu vyhovují antistresové omalovánky, jiný se zhlédne v malování krajiny či portrétů, někdo vyrábí modely aut nebo letadel, další třeba napíše báseň, zvelebí zahradu, uvaří dobrotu, ušije šaty, složí píseň nebo vyžehlí, uklidí,  tanečník vymyslí novou choreografii, návrhář předloží zlepšovák, atp.

Co s tím obrázkem pak mám dělat?

Můžeš si ho zarámovat, pověsit na stěnu, nebo ho uložit do desek a jen příležitostně se na něj dívat. Nebo můžeš zajít do kopírovacího studia, nechat si ho zmenšit a použít jako záložku do knihy, nebo vytisknout na samolepku a nalepit na diář. Taky se můžeš podívat na záložku Tipy – a nechat si vyrobit kabelku, nebo peněženku se svojí mandalou.

Co je to vlastně mandala?

Kolečko.  A teď vážněji. V knize Helmuta Hansena se definici mandaly dočteme hned v názvu.  „Mandala  – archetyp -kosmogram vesmíru. Stavební plán vesmíru.“ Dále  cituji z této knihy:  „ze  sanskrtu „manda“ znamená  nádoba, a  „-la“ esence. Tedy nádoba na esenci. Esence skutečnosti, reality, tedy to co drží tento svět pohromadě. Symbolická představa kosmických sil ve dvojrozměrné podobě.“ V jiné knize od Madonny Gaudingové (Mandaly od A do Z) se zase dočteme, že je to rovněž ze sánskrtu. Slovo „mand“  znamená „označit“ a „la “ značí „kruh“ nebo „posvátný střed“. Jsou to posvátné obrazce k harmonizaci energie a životní síly. 

Jak se k nám mandala dostala?

Kruhové obrazce vytvářejí lidé od nepaměti. Najdeme je po celém světě a v každé kultuře. U nás stačí nakouknout do libovolného kostela. Určitě tam najdete alespoň jedno vykládané rozetové okno. Nejvíce je asi rozšířená představa mandaly z tibetského budhismu, kde se používají k meditaci. Nejznámější Kálačakra – kolo času. A nemusíte sledovat jen lidské výtvory. V přírodě najdete spoustu mandal.  Slunce, měsíc, květy,  ulity…. Spirála je samozřejmě taky mandala.  

Do západní kultury jako terapeutický prostředek to zavedl Carl Gustav Jung (1875 – 1961) zhruba v druhém desetiletí dvacátého století. A teď cituji z knihy Helmuta Hansena – Mandala. „Podle Jungova názoru ztělesňovala mandala univerzální předobraz, jenž je k dispozici v duši všech lidí, bez ohledu na jejich historii, kulturu a náboženství. Její terapeutické účinky – tedy její schopnost přivést nás opět do souladu se sebou samotnými a se světem – vysvětloval tím, že svět je ve své nejhlubší a nejniternější podstatě vybudován stejně jako mandala. Pokládal tento archetyp za tak výstižnou prapůvodní formu vesmíru, že mu věnoval l zvláštní knihu Mandala – obrazy z podvědomí“

A nakreslíš mi mandalu, takovou, aby byla jen pro mě?

Jasně, řekni si barvu a číslo. První, co tě napadne. Určitě to bude ta správná barva, kterou potřebuješ ke svému plnému životu, a to pravé číslo, které má na tebe velký vliv. Já do tebe nevidím, takže tento impulz musí vyjít přímo z tebe. Dej na svoji intuici. Moc se nerozmýšlej. Opravdu první co tě napadne. Každý máme svůj vesmír a osobní mandala to je takový maličký vlastní vesmírek, náš kout bezpečí, náš erb a štít..

Proč barvu?

Barvy léčí. zpříjemňují nám život, harmonizují okolí, dodávají světu pestrost. První tě většinou napadne barva, kterou nyní do života nejvíc potřebuješ. Asi to bude aktuálně tvoje oblíbená. Ta potom bude v celém obrázku převažovat. Ale počítej s tím, že je doplním i o další barvy.  Jestli chceš jen a jen jednobarevnou či dvoubarevnou, tak mi to řekni.

Proč číslo?

Čísla ovlivňují náš život od začátku do konce. Není potřeba zadávat čísla podle numerologie či astrologie. Prostě si pomysli nějaké číslo. V mandale bude vyjádřeno geometricky, takže na tebe bude působit v celé své kráse.

.Říká se, že je lepší si mandalu vypracovat sám, že má pak větší účinek

Ano, to je pravda. Z terapeutického hlediska by samozřejmě bylo nejlepší, kdyby si každý vyrobil svou mandalu sám. Existuje dokonce i spousta kurzů, jak vytvořit svou mandalu. Jestli máš o nějaký zájem, koukni se do tipů.

Jak je děláš?

Jednoduše. Kružítko, pravítko, tužka, guma, pastelky. Vše na čtvrtce velikosti A4.   A pak od začátku až do konce (někdy je to i pár dní od prvního návrhu k poslední čárce) myslím na tu osobnost v tom nejlepším slova smyslu.  Samozřejmě přeji zdraví, dobré vztahy, úspěch, splněná přání.  To pak z té mandaly i vyzařuje, že na tebe někdo myslí v dobrém. Návrh samotný na konkrétní mandalu mi přijde většinou v meditaci, nebo po velkém zklidnění a soustředění se na člověka, co by pro něj bylo nejlepší.

Neodradí lidi cena?

Tak to nevím. Mám tam napsanou jen doporučenou cenu. Jestli lidi zaplatí a kolik je jenom na nich. Tu cenu tam mám proto, aby věděli, že nedostávají žádný šunt za pár kaček. Ten obrázek může působit jednoduše, ale dal dost velkou práci aby byl přímo vyladěný pro ně.

Pomohly mandaly i tobě?

Jasně. Začala jsem asi před deseti lety.  Díky mandalám jsem se doslova vykreslila z těžkých depresí.  A dostala spoustu skvělých nápadů. Nejdříve jsem jenom vybarvovala předtištěné vzory, pak přišly vlastní návrhy, A dodnes si někdy jenom tak sednu a načrtnu si nějakou, (nejlépe při poradách v práci) vždy mě to skvěle zklidní.  Kreslit pro druhé je ale úplně jiný level.  Přináší to s sebou kupodivu velkou zodpovědnost, a hlavně mnohem větší radost z díla.  Mandala, kterou kreslím jen tak pro sebe mi trvá pár hodin, pro druhé je to i pár dnů (někdy i měsíců :-)).