Mandalování

Z této stránky mandalování si  můžete kopírovat a stahovat bez omezení.

Vytvořit si vlastní mandalu je někdy kumšt, ale stojí to za to. Pro začátek vystačíte jen s papírem. kružítkem, obyčejnou tužkou a pravítkem. Tužkové mandaly jsou příjemné svou jednoduchostí a když se vám případně nějaký tah nelíbí, jednoduše ho vygumujete.  Přitom svůj účel splňují dokonale. Uvolnění, odreagování, vyčištění hlavy, přesměrování myšlenek od negativa k pozitivu. Na konci každého stylu vložím nějaký obrázek pro inspiraci.  Asi jediná nevýhoda tužky je, že to skener moc dobře nebere.  Proto mám obrázky upravené přes filtr Vanilla. Všechny následující černobílé obrázky vznikly jen jako volné „čmárání“ pro uvolnění a zklidnění rozbouřené mysli.

Styl 1 – soustředné kružnice

1.  Odhadněte střed papíru a začněte tvořit soustředné kružnice. Jestli budou od sebe vzdáleny půl centimetru, nebo centimetr, jestli budou v pravidelné vzdálenosti, či každá jinak vzdálená, to záleží jen na vás.

2. Každé mezikruží vyplňte jiným vzorem. Různé čárky, křížky, vlnovky, hvězdičky, obloučky, kolečka, trojúhelníčky, srdíčka, kytičky. co vás napadne. Čím menší vzdálenosti mezi kružnicemi a čím menší vzorečky,  tím víc  dá  práci vyplnit  celou mandalu, ale tím větší radost a zklidnění přinese.

3. Pokud se vám dílko jeví příliš jednotvárné, můžete některé čáry, či značky zvýraznit – přitlačením tužky, nebo vybarvením plošky. Také si na pomoc na zvýraznění můžete vzít měkčí tužku např. 4B

 

Styl 2 –  osy, 

1. Tady se bude hodit trojúhelník s ryskou. Uděláte na sebe dvě kolmice a pak už jenom půlíte. Nebo jenom odhadem uděláte několik překřížených čar. Ze středu os pak sestrojte kružnici. Jestli jednu nebo několik soustředných záleží na vás. . 

2.  Kolem os vytvořte nějaký vzor,  obloučky, sloupky, kolečka, čtverečky, srdíčka, … fantazii se meze nekladou.

3. Pro zpestření můžete zvýraznit některé tahy.

Styl 3 – zaměřeno na střed

1 Sestrojte si základní kružnici, rozdělte osami. Můžete dotvořit ještě další soustředné kružnice.  Střední kružnici však ponechte větší

2 Je dobré nějak ozvláštnit střed mandaly.  Kruh, spirála, květina, libovolná kresba lišící se od zbytku kresby.

3. Pro zpestření zvýrazněte některé obrysy či plochy.

Styl -4  spirály

1. Narýsujte několik soustředných kružnic a rozdělte je osami na libovolný počet dílů, Pak začněte nahoře u jednoho dílu, pokračujte úhlopříčkou k protějšímu dolnímu rohu. Jste ve druhé řádce. Opět úhlopříčkou o řádek níž k  protějšímu rohu. A tak pořád, až ke středu. Spirál můžete udělat několik, nebo jen jednu.

2.  Pokud si přejete větší zatočení, můžete jet přes dva dílky vodorovně.  Menší zatočení přes dva dílky pod sebou. Spirály můžete vystínovat, nebo ozdobit různými vzory

3. Některé tahy můžete zvýraznit

Styl 5 – kružítkohraní

1. Narýsujte kružnici. Poloměrem kružnice udělejte po obvodu šest značek – spojte kružítkem. Vznikne vám klasický šesticípý kvítek.  Můžete vzdálenost mezi dvěma body na obvodu rozpůlit a opakovat Vznikne dvanáctikvítek s menšími lístky uprostřed.

2. Další možnost: na kružnici zvolte čtyři body – na osách. Z nich udělejte oblouky rovné poloměru kružnice

3.  Další možnost: udělejte si kružítkem libovolné množství různých kružnic a oblouků. Ty křivky, které se vám líbí vytáhněte, případně doplňte o jemné  tahy, ostatní vygumujte. Pro tyto účely se hodí guma v tužce – na první pohled vypadá jako bílá pastelka, ale dají se s ní gumovat jednotlivé čáry, aniž byste porušili čáry v bezprostřední  blízkosti.

4 Vytažené obrysy můžete vyzdobit zentangle vzory, nebo vystínovat

Styl 6 – volný styl

Můžete si začít čím chcete, soustředné kružnice, osy, kružnicové oblouky,  Je jedno, jestli budete mít mandalu centralizovanou  s jasně daným středem, nebo jestli to bude naprosto volná grafika. Pokud se má stále jednat o mandalu je dobré zachovat kruhový tvar.

Styl 7 – barva

Mé doporučení -( nejsem žádný studovaný grafik ani malíř) . Pokud příliš nerozlišujete mezi studenými a teplými odstíny barev, tak na mandalu používejte maximálně 4 barvy (myšleno odstíny barev).  Jinak bude výsledný obrázek působit přeplácaně. Jestli už jste pokročilí , můžete si vyhrát dosytosti. Střídáním studených a teplých odstínů dosáhnete prostorovosti obrázku, ale vyžaduje to už opravdu větší zkušenost. Pokud použijete  jen barvy, které se k  sobě hodí a navíc budou i ve stejném  ladění (odstíny jenom studené, či jenom teplé), bude vaše mandala opravdu harmonická a léčivá. Je jedno, jestli si zvolíte pastelku, suchý pastel, perokresbu, akvarel, tempery, vodovky, olej, barvy na sklo, či jinou výtvarnou techniku. Princip je všude stejný.

A na ukázku několik mých raných dílek. Všechny obrázky vznikly jako kružítkohraní. Snad jen na ta srdce jsem si vytvořila šablonu. A vzpomínám si, že jsem se moc snažila, aby všechny pastelky ubývaly stejnoměrně. Bylo mi líto, když nějaká barva v obrázku chyběla 🙂